Internet daje mnóstwo możliwości, ale równie wiele potrafi zabrać, o czym przekonują się ofiary nowej formy przestępstw, jakie uprawiają tzw. catfish - w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego "koci łowcy ryb" - oszuści matrymonialni, którzy potrafią od swoich ofiar wyłudzić ogromne pieniądze, zanim ktokolwiek zorientuje się, że ma do czynienia z przestępcami.

Catfish są kontynuatorami działań przestępczych słynnego Tulipana - przestępcy znanego z serialowego przeboju z lat 80. Niepoprawny uwodziciel pojawiał się i znikał z życia naiwnych
kobiet z pokaźnymi sumami pieniędzy. Współczesny Tulipan nie musi w tym celu nawet wychodzić z domu. Wystarczy mu podłączenie do internetu i konto na portalu randkowym sprzyjającym nawiązywaniu nowych znajomości. W sieci może skutecznie ukryć swoje prawdziwe życie, tożsamość, a nawet płeć, zdobywając sobie serce uwodzonej kobiety i przekonując ją opowieściami o trudnym życiu lub problemach osobistych do wykonania przelewu pieniężnego na jego konto, a nawet wyłudzenia danych do kont internetowych.

Jak ustrzec się polowaniom urządzanym przez catfish? Przede wszystkim uważać w sieci nam podawane informacje o sobie i nadmierne zaufanie do osoby po drugiej stronie ekranu. Skutecznym sprawdzianem na typowego łowcę jest próba spotkania się z nim osobiście - najczęściej odwlekają oni takie spotkania w nieskończoność albo w ogóle nie pojawiają się w umówionym miejscu. Nigdy nie należy też podawać osobie znanej tylko z sieci swoich danych osobowych dotyczących logowania do kont internetowych czy nawet adresu prywatnego. Tego typu zachowania są wręcz prowokowaniem oszusta do śmielszych działań. Częstą trudnością przy powstrzymaniu catfish od łowienia kolejnych ofiar jest wstyd osoby, która nabrała się na jego działania. Zaufanie zostaje boleśnie nadszarpnięte, a ofierze trudno jest uwierzyć w to, że wszystkie historie opowiedziane jej tak przekonująco, były zwykłym kłamstwem. Warto jednak przemóc wstyd, chociażby dla ochrony innych przed oszustem.

Dyskretne rozwiązanie problemów z oszustami catfish to jedna ze specjalizacji naszej licencjonowanej agencji detektywistycznej Detektyw Koczanowski. Od lat zajmujemy się sprawami wymagającymi wyjątkowego taktu i zbierania informacji w sposób zapewniający ochronę naszym klientom. Jesteśmy w stanie ustalić mechanizm działania sprawcy oraz gromadzimy wszelkie niezbędne szczegóły pozwalające trafić na jego ślad w sieci, dzięki profesjonalnie i z pełną empatią przeprowadzonym rozmowom z ofiarami catfish. Nasi klienci mogą być pewni pełnej dyskrecji i sprawnego rozwiązania swoich problemów.