Poczta elektroniczna w dzisiejszych czasach stała się podstawową usługą internetową. To właśnie ona w codziennym życiu spełnia bardzo wiele funkcji. Wskazuje się, że może posłużyć do komunikacji, jak i również jest kanałem swoistego zdobywania najpotrzebniejszych informacji. Poza tym może stać się narzędziem sprzedażowym. Poczta elektroniczna jest w pewnym sensie główną bronią w tak zwanym arsenale cyberprzestępców. Bowiem to narzędzie służącego do wysyłania dużej ilości spamu, a co za tym idzie wirusów.

 

W wielu sytuacjach stosowane są również ataki phishingowe. Należy mieć na uwadze, że to bezpieczne korzystanie z używanej poczty elektronicznej musi stać się podstawową umiejętnością internauty. Należy mieć jednocześnie na uwadze, że to odpowiednie korzystanie związane jest ze zdolnością zabezpieczenia każdego komputera przed licznymi działaniami przestępców i eliminacji występujących zagrożeń, które to pochodzą z części zewnętrznej. Jest tu głównie mowa o: - spam, a więc niezamawiane wiadomości, które kolejno zawierają w szczególności reklamy zróżnicowanych usług oraz produktów; - złośliwe oprogramowanie określane jako wirusy i trojany, a następnie rootkity czy scareware bądź ransomware – wszystkie z wymienionych - przesyłane są w postaci wielu załączników na nasze poczty elektroniczne; - phishing to atak służący wyłudzeniu zabezpieczanych danych użytkownika danej poczty elektronicznej.

 

Duże grono osób zadaje sobie pytanie, jak można odpowiednio zabezpieczyć naszą poczte przed intruzami? Po pierwsze musimy upewnić się, że nasz system operacyjny został odpowiednio zabezpieczony programem antywirusowym czy niekiedy nawet firewallem. Bowiem korzystając z sieci nie należy zapomnieć o włączeniu wymienionych programów. Dlaczego tak należy postąpić? Skutkuje to tym, że takimi zabiegami uniemożliwimy przestępcom próbę włamania się do naszego komputera oraz czynność wykorzystania wysyłki spamu bądź przeprowadzania licznych ataków. Kolejną wskazówką dla bezpiecznej poczty jest to, że musimy na bieżąco dokonywać aktualizacji naszych oprogramowań na sprzęcie komputerowym. Mówimy tu w szczególności o: systemie operacyjnym oraz oprogramowaniach antywirusowych. Nie należy w tym momencie zapominać o programie pocztowym oraz przeglądarkach internetowych.Faktem staje się dodatkowo, iż to właśnie przestępcy niezwykle szybko reagują na błędy w oprogramowaniu. Związku z czym nie przykładając się do tego działamy jedynie na swoją niekorzyść.

Podsumowując bezpieczna poczta elektroniczna bez wątpienia istnieje.