Współczesna technologia pozwala na znaczny komfort życia, warto jednak być przy okazji jej używania świadomym, że może także stać się narzędziem dla osób chcących wykraść nasze dane osobowe czy procesów inwigilacji. Najbardziej ryzykownym urządzeniem pod tym względem jest obecnie powszechnie używany telefon, zazwyczaj smartfon, który nie służy już tylko do rozmów telefonicznych, ale jako mały, przenośny komputer, za pomocą którego surfujemy po sieci, ściągamy aplikacje, a niestety przy okazji, także niebezpieczne lub złośliwe oprogramowanie pozwalające osobom niepowołanym wykraść nasze dane.

 

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem? Warto poznać kilka prostych sposobów. Aby ustrzec się złośliwego i szpiegującego oprogramowania w naszym telefonie, należy przede wszystkim, podobnie jak w przypadku sprzętu komputerowego, zaopatrzyć się w dobry pogram antywirusowy. Zabezpieczy on nie tylko nasze dane, ale nie pozwoli też na przypadkowy dostęp do niebezpiecznych aplikacji czy połączenie z nieznanymi numerami. Podstawowym zabezpieczeniem naszego telefonu przed szpiegowaniem jest także zabezpieczenie go za pomocą kodów czy możliwość odblokowania sprzętu za pomocą Touch ID, skanującego nasze linie papilarne.

Pomimo rosnącej świadomości użytkowników sieci, nadal wiele osób dobrowolnie i mimochodem udostępnia swoje dane, korzystając z niesprawdzonych aplikacji czy biorąc udział w podejrzanych konkursach obiecujących wygranie góry złota. Aby ustrzec się przed programami szpiegującymi instalowanymi przy takich okazjach, zwracajmy pilną uwagę na dostęp do jakich informacji wyrażamy zgodę rozwiązując kolejny popularny psychotest czy biorąc udział w konkursie czy nawet instalując nową aplikację.

 

Jeżeli chcemy zainstalować jakikolwiek nowy program na naszym telefonie, starajmy się pobierać dostępne aplikacje ze sprawdzonych, oficjalnych źródeł, jakimi są sklepy GooglePlay czy AppStore. To w nich można także zakupić specjalne oprogramowanie dodatkowo zabezpieczające nasz telefon przed podsłuchiwaniem naszych rozmów lub czytaniem SMS-ów przez niepowołane osoby. Jedno z nich poleca sam Edward Snowden, będący bohaterem jednej z największych współczesnych spraw dotyczących wykradania prywatnych danych - wie więc co mówi. Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z internetu na naszym telefonie, warto też pomyśleć o skorzystaniu z sieci VPN - czyli Virtual Private Network - będącej rodzaje wirtualnego tunelu zapewniającego nam anonimowe przeglądanie stron www, korzystanie z poczty e-mailowej w telefonie czy nawet oglądanie filmów w przekazie strumieniowym.